Suomen Ravintoterapiayhdistyksen ravitsemusasiantuntijat ovat ravitsemuksen ammattilaisia.
Koulutuksemme kesto on 2 - 3,5 vuotta sisältäen kliinisen harjoittelun. Koulutuksessa yhdistyvät moderniin
lääke- ja ravitsemustieteeseen pohjautuva tietämys sekä perinteisten ja hyviksi havaittujen luontaislääketieteen
hoitomenetelmien tuntemus.

Opintoihin kuuluu mm. lääketieteen, ravitsemustieteen, biokemian ja luontaislääketieteen opintoja.
Opettajina ovat alan arvostetut kotimaiset ja ulkomaiset asiantuntijat. Teoreettisia opintoja täydennetään asiakasharjoittelulla opintojen loppuvaiheessa. Koulutuksemme kattaa Luonnonlääketieteen Keskusliiton koulutusvaatimukset. Yhdistyksemme jäseninä on tällä hetkellä seuraavista koulusta valmistuneita ravitsemuksen ammattilaisia: Suomen Terveysopisto Salus ja Pro Health.

Ammattilaisillamme on käytettävissään alan tuorein tieto ja menetelmät. Yhdistys seuraa tiiviisti alan kehitystä,
välittää tietoa jäsenilleen sekä järjestää koulutuksia ammatilliseen kehittymiseen. Koska ala kehittyy kovaa vauhtia
etenkin Yhdysvalloissa ja Keski-Euroopassa, pyrimme saattamaan tämän tiedon myös suomalaisten asiakkaidemme käyttöön.

Monet asiantuntijoistamme tekevät myös etäkonsultaatioita puhelimitse, Skypellä tai Zoomilla.

ASIKKALA

Satu Sällinen
Diplomiravintoneuvoja
040 197 8988
satu@sadunravintoneuvonta.fi
www.sadunravintoneuvonta.fi
 

ESPOO

Annukka Laurola
Diplomiravintoneuvoja
050 300 1770
laurola.annukka@gmail.com

Jana Lehtonen
Diplomiravintoneuvoja
Jana's natural
040 705 4731
jana.lehtonen@janas.fi
janas.fi
 

FORSSA

Tuulikki Heikkilä
Diplomiravintoneuvoja
THRAVINTO
050 516 8887
tuulikki.heikkila@thravinto.fi
www.THravinto.fi
 

HAMINA

Heli Närvä
Diplomiravintoneuvoja
050 585 3527
narva.heli@gmail.com
 

HELSINKI

Hanna Huttunen
Dipl.ravintoterapeutti
041 510 9621
hanna.huttunen@ravintopolku.fi
www.ravintopolku.fi

Minna Karinen
Diplomiravintoneuvoja
Kauneus- ja Hyvinvointipiste
Pastelli (Alppila, Helsinki)
045 138 8882
minna@kauneuspastelli.fi
www.kauneuspastelli.fi

Kaarina Krogerus
Sairaanhoitaja, lymfaterapeutti, ravintovalmentaja
0400 580 477
klinikka@kaarinakrogerus.fi
kaarinakrogerus.fi

Cecilia Portnoj
Diplomiravintoneuvoja
Mommy&Me
044 244 9466
hello@lagomhealth.fi
www.lagomhealth.fi

Katja Salomäki
Diplomiravintoneuvoja
Ravintopoli
040 729 3162
info@ravintopoli.fi
www.ravintopoli.fi

Nina Stenitzer
Dipl.ravintoterapeutti
Nutritional Balance Tasapainohoito (Helsinki, Munkkiniemi)
040 411 5019
nina.stenitzer@nutritionalbalance.fi
www.nutritionalbalance.fi

HYVINKÄÄ

Eija Rahkonen
Diplomiravintoneuvoja
045 321 3563
eijarahkonen10@gmail.com

Nina Saine
Dipl.ravintoterapeutti
ninni@nimda.fi
jalkeilla.blogspot.com

 

HÄMEENLINNA

Tuulikki Heikkilä
Diplomiravintoneuvoja
THRAVINTO
050 516 8887
tuulikki.heikkila@thravinto.fi
www.THravinto.fi

 

JYVÄSKYLÄ

Kaarina Krogerus
Sairaanhoitaja, lymfaterapeutti, ravintovalmentaja
0400 580 477
klinikka@kaarinakrogerus.fi
kaarinakrogerus.fi

 

JÄRVENPÄÄ

Nina Kerkkänen
Diplomi ravintoneuvoja
gutfeelin
info@gutfeelin.fi
www.gutfeelin.fi

Sanna Peiponen
Dipl.ravintoterapeutti
Sansol Oy
044 218 3444
sanna.peiponen@sansol.fi
www.sansol.fi

 

KERAVA

Tarja Tuuli-Dammert
Dipl.ravintoterapeutti
TTplus Oy
050 307 0670
tarja.tuuli@ttplus.fi
www.ttplus.fi
www.tasapainottajat.com

 

KOTKA

Pirjo Eteläinen
Diplomiravintoneuvoja
Ravintoluotsi Oy
045 254 2897
pirjo.etelainen@ravintoluotsi.fi
www.ravintoluotsi.fi

 

LAHTI

Solja Kemppi
Diplomiravintoneuvoja
Health by Solja
050 911 8284
solja@healthbysolja.com
www.healthbysolja.com

Seija Lehti
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoräätäli S. Lehti
044 283 7993
seija@ravintoraatali.com
www.ravintoraatali.com

 

LEMPÄÄLÄ

Hanna Painokallio
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Hanna Painokallio
040 665 0855
info@ravintopainokallio.fi
www.ravintopainokallio.fi

 

LOPPI

Tarja Leino
Diplomiravintoneuvoja
Ravintoterapia Tarja Leino
040 574 0812
tarja.leino@pp.inet.fi
www.ravintoterapia.auttaa.fi

NOKIA

Sirpa Hautanen
Dipl.ravintoterapeutti
040 060 4708
sirpa.ravintoneuvonta@gmail.com
www.ravintoneuvonta.fi

NUMMELA

Anu Bouquet
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Eliksiiri
045 808 0190
info@ravintoeliksiiri.fi
www.ravintoeliksiiri.fi

PORVOO

Outi Kultanen
Diplomiravintoneuvoja
044 954 0566
o.kultanen@gmail.com

Eeva-Maria Varpio
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Evita
044 450 2205
info@ravintoevita.fi
www.ravintoevita.fi

TAMPERE

Sirpa Hautanen
Dipl.ravintoterapeutti
040 060 4708
sirpa.ravintoneuvonta@gmail.com
www.ravintoneuvonta.fi

Hanna Kuosmanen
Ravintoneuvoja
040 757 9142
hanna.kuosmanen@protonmail.com

Hanna Painokallio
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Hanna Painokallio
040 665 0855
info@ravintopainokallio.fi
www.ravintopainokallio.fi
 

TURKU

Vilma Kohonen
Ravintovalmentaja
Vilman Ravintovinkit
0400 457 034
vilman.ravintovinkit@gmail.com
www.vilmanravintovinkit.fi
www.aineenvaihdunta.fi

Tarja Vaarala
Ravintovalmentaja
044 021 0459
tarja@tarjavaarala.fi
www.tarjavaarala.fi
 

VANTAA

Teija Fagerström
Dipl.ravintoterapeutti
Nutriviva
045 125 4448
info@nutriviva.fi
www.nutriviva.fi

Niina Finne-Hyttinen
Diplomiravintoneuvoja
040 770 0278
niina.finne@gmail.com
www.eternalhealth.fi

Leena Järvinen
Dipl.ravintoterapeutti
Leenan Terveys & Tasapaino Oy
040 502 6684
leena@terveysjatasapaino.fi
www.terveysjatasapaino.fi

Sanna Peiponen
Dipl.ravintoterapeutti
Sansol Oy
044 218 3444
info(at)sansol.fi
www.sansol.fi
 

VIROLAHTI

Tarja Lehtinen
Hyvän olon eväät
040 960 2460
tarja.lehtinen@hyvanolonevaat.fi
www.hyvanolonevaat.fi