Suomen Ravintoterapiayhdistyksen ravitsemusasiantuntijat ovat ravitsemuksen ammattilaisia.
Koulutuksemme kesto on 2 - 3,5 vuotta sisältäen kliinisen harjoittelun. Koulutuksessa yhdistyvät moderniin
lääke- ja ravitsemustieteeseen pohjautuva tietämys sekä perinteisten ja hyviksi havaittujen luontaislääketieteen
hoitomenetelmien tuntemus.

Opintoihin kuuluu mm. lääketieteen, ravitsemustieteen, biokemian ja luontaislääketieteen opintoja.
Opettajina ovat alan arvostetut kotimaiset ja ulkomaiset asiantuntijat. Teoreettisia opintoja täydennetään asiakasharjoittelulla opintojen loppuvaiheessa. Koulutuksemme kattaa Luonnonlääketieteen Keskusliiton koulutusvaatimukset. Yhdistyksemme jäseninä on tällä hetkellä seuraavista koulusta valmistuneita ravitsemuksen ammattilaisia: Suomen Terveysopisto Salus ja Pro Health.

Ammattilaisillamme on käytettävissään alan tuorein tieto ja menetelmät. Yhdistys seuraa tiiviisti alan kehitystä,
välittää tietoa jäsenilleen sekä järjestää koulutuksia ammatilliseen kehittymiseen. Koska ala kehittyy kovaa vauhtia
etenkin Yhdysvalloissa ja Keski-Euroopassa, pyrimme saattamaan tämän tiedon myös suomalaisten asiakkaidemme käyttöön.

Monet asiantuntijoistamme tekevät myös etäkonsultaatioita puhelimitse tai Skypellä.

ASIKKALA

Satu Sällinen
Diplomiravintoneuvoja
040 197 8988
satu@sadunravintoneuvonta.fi
www.sadunravintoneuvonta.fi
 

ESPOO

Liisi Hirva
FLT Ravintovalmentaja®
Proaurea
050 502 8199
marketta.hirva@luukku.com
www.proaurea.fi

Annukka Laurola
Diplomiravintoneuvoja
050 300 1770
laurola.annukka@gmail.com

Jana Lehtonen
Diplomiravintoneuvoja
Jana's natural
040 705 4731
jana.lehtonen@janas.fi
janas.fi
 

FORSSA

Tuulikki Heikkilä
Diplomiravintoneuvoja
THRAVINTO
050 516 8887
tuulikki.heikkila@thravinto.fi
www.THravinto.fi
 

HAMINA

Heli Närvä
Diplomiravintoneuvoja
050 585 3527
narva.heli@gmail.com
 

HEINOLA

Eijaliisa Koivu
Dipl.ravintoterapeutti
KOIVUN HYVÄ OLO -hoidot ja ravintoneuvot
045 133 9272
koivu@hyvanolonhoidot.com
www.hyvanolonhoidot.com
 

HELSINKI

Minna Aapio
Hermoratahieroja, kalevalainen jäsenkorjaaja, diplomiravintoneuvoja
HermoStory
044 354 7449
minna.aapio@hermotuskuntoon.fi
www.hermotuskuntoon.fi

Susa Hanyi
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoneuvonta S. Hanyi
050 523 3465
ravintoneuvontashanyi@gmail.com
www.omenapaivassa.fi
www.nordicclinic.fi

Anne-Maija Hartman
Dipl.ravintoterapeutti (Helsinki, Lauttasaari)
Ravintoneuvonta Hartman
040 765 9216
www.ravintoneuvonta-hartman.fi

Hanna Huttunen
Dipl.ravintoterapeutti
041 510 9621
hanna.huttunen@ravintopolku.fi
www.ravintopolku.fi

Päivi Jalasvirta
Dipl.ravintoterapeutti
T:mi BeneChi
0400 423 837
Info@benechi.fi

Leena Juslenius
Dipl.ravintoterapeutti
Pure Nutrition (Helsinki)
info@purenutrition.fi
www.purenutrition.fi

Minna Karinen
Diplomiravintoneuvoja
Kauneus- ja Hyvinvointipiste
Pastelli (Alppila, Helsinki)
045 138 8882
minna@kauneuspastelli.fi
www.kauneuspastelli.fi

Eijaliisa Koivu
Dipl.ravintoterapeutti
KOIVUN HYVÄ OLO -hoidot ja ravintoneuvot (Helsinki, keskusta)
045 133 9272
koivu@hyvanolonhoidot.com
www.hyvanolonhoidot.com

Kaarina Krogerus
Sairaanhoitaja, lymfaterapeutti, ravintovalmentaja
0400 580 477
klinikka@kaarinakrogerus.fi
kaarinakrogerus.fi

Johanna Lammi
Diplomiravintoneuvoja (Helsinki, Kruununhaka)
johanna@onebite.fi
www.onebite.fi
www.dolife.fi

Soile Lappi
Diplomiravintoneuvoja
044 241 5330 Nutritionisti
soile@nutritionisti.fi
nutritionisti.fi

Cecilia Portnoj Mommy&Me
Diplomiravintoneuvoja
044 244 9466
hello@lagomhealth.fi
www.lagomhealth.fi

Annamari Seilola
Dipl.ravintoterapeutti
046 654 2653
annamari@holistinenravintoterapia.com
www.holistinenravintoterapia.com

Nina Stenitzer
Dipl.ravintoterapeutti
Nutritional Balance Tasapainohoito (Helsinki, Munkkiniemi)
040 411 5019
nina.stenitzer@nutritionalbalance.fi
www.nutritionalbalance.fi

Maarit Uusiheimala-Komulainen
FLT Ravintovalmentaja®
Ravintovalmennus Uusituuli (Helsinki, Munkkiniemi)
044 577 8749
ravintovalmennus@uusituuli.com
www.uusituuli.com

Therese Österlund
Diplomiravintoneuvoja/ensihoitaja (sairaanhoitaja)
Myös kotikäynnit Raasepori- Hanko-akselilla
040 836 6579
osterlund.therese@gmail.com
www.foodwise.fi
www.viavital.fi

HYVINKÄÄ

Taru Määttänen
Diplomiravintoneuvoja
045 866 1970
taru.maattanen4@gmail.com

Eija Rahkonen
Diplomiravintoneuvoja
045 321 3563
eijarahkonen10@gmail.com

Nina Saine
Dipl.ravintoterapeutti
ninni@nimda.fi
jalkeilla.blogspot.com

 

HÄMEENLINNA

Tuulikki Heikkilä
Diplomiravintoneuvoja
THRAVINTO
050 516 8887
tuulikki.heikkila@thravinto.fi
www.THravinto.fi

 

JYVÄSKYLÄ

Kaarina Krogerus
Sairaanhoitaja, lymfaterapeutti, ravintovalmentaja
0400 580 477
klinikka@kaarinakrogerus.fi
kaarinakrogerus.fi

 

JÄRVENPÄÄ

Hanna Hiltunen
Diplomiravintoneuvoja
Tmi Hanna Hiltunen
045 690 8522
info@hannahiltunen.fi
www.hannahiltunen.fi

Sanna Peiponen
Dipl.ravintoterapeutti
Sansol Oy
044 218 3444
sanna.peiponen@sansol.fi
www.sansol.fi

 

KEMI

Pauliina Kasala
Ravintovalmentaja
040 664 6788
info.paukas@gmail.com

 

KERAVA

Tarja Tuuli-Dammert
Dipl.ravintoterapeutti
TTplus Oy
050 307 0670
tarja.tuuli@ttplus.fi
www.ttplus.fi
www.tasapainottajat.com

 

KLAUKKALA (NURMIJÄRVI)

Katja Salomäki
Diplomiravintoneuvoja
Ravintopoli
040 729 3162
info@ravintopoli.fi
www.ravintopoli.fi

 

KOTKA

Pirjo Eteläinen
Diplomiravintoneuvoja
Ravintoluotsi Oy
045 254 2897
pirjo.etelainen@ravintoluotsi.fi
www.ravintoluotsi.fi

Maarit Uusiheimala-Komulainen
FLT Ravintovalmentaja®
044 577 8749
ravintovalmennus@uusituuli.com
www.uusituuli.com

 

LAHTI

Liisi Hirva
FLT Ravintovalmentaja®
Proaurea
050 502 8199
marketta.hirva@luukku.com
www.proaurea.fi

Solja Kemppi
Diplomiravintoneuvoja
Health by Solja
050 911 8284
solja@healthbysolja.com
www.healthbysolja.com

Seija Lehti
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoräätäli S. Lehti
044 283 7993
seija@ravintoraatali.com
www.ravintoraatali.com

 

LEMPÄÄLÄ

Hanna Painokallio
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Hanna Painokallio
040 665 0855
info@ravintopainokallio.fi
www.ravintopainokallio.fi

 

LOHJA

Mia Paaso
Dipl.ravintoterapeutti
Hyvinvointi Olotila
050 303 0930
miapaaso@gmail.com
www.olo-tila.fi

LOPPI

Tarja Leino
Diplomiravintoneuvoja
Ravintoterapia Tarja Leino
040 574 0812
tarja.leino@pp.inet.fi
www.ravintoterapia.auttaa.fi

NOKIA

Susanna Rinne
Hyvinvointihoitola FREYA
045 355 8399
info@hoitolafreya.com
www.hoitolafreya.com

Sirpa Hautanen
Dipl.ravintoterapeutti
040 060 4708
sirpa.ravintoneuvonta@gmail.com
www.ravintoneuvonta.fi

NUMMELA

Anu Bouquet
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Eliksiiri
045 808 0190
info@ravintoeliksiiri.fi
www.ravintoeliksiiri.fi

NURMIJÄRVI

Taru Määttänen
Diplomiravintoneuvoja
045 866 1970
taru.maattanen4@gmail.com

PARAINEN

Sandra Duggan
CNM Dip. Nutritional Therapist
040 329 1527
hello@sandrasnutrition.fi
www.sandrasnutrition.fi

Tiina Jakobsson
FLT Ravintovalmentaja®
040 520 8349
tiina@ravintovalmennusolo.fi
www.ravintovalmennusolo.fi

PORVOO

Outi Kultanen
Diplomiravintoneuvoja
044 954 0566
o.kultanen@gmail.com

Eeva-Maria Varpio
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Evita
044 450 2205
info@ravintoevita.fi
www.ravintoevita.fi

SOMERO (SALO)

Anni Puustinen
Diplomiravintoneuvoja
Ravintotaika
0400 803 885
annipuu@ravintotaika.fi
www.ravintotaika.fi

TAMPERE

Sirpa Hautanen
Dipl.ravintoterapeutti
040 060 4708
sirpa.ravintoneuvonta@gmail.com
www.ravintoneuvonta.fi

Hanna Kuosmanen
Ravintoneuvoja
040 757 9142
hanna.kuosmanen@protonmail.com

Hanna Painokallio
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Hanna Painokallio
040 665 0855
info@ravintopainokallio.fi
www.ravintopainokallio.fi
 

TORNIO

Pauliina Kasala
Ravintovalmentaja
040 664 6788
info.paukas@gmail.com
pauliinakasala.fi
 

TURKU

Päivi Haarte
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoneuvonta PH-balanssi
0400 918 885
info@phbalanssi.fi
www.phbalanssi.fi

Tiina Jakobsson
FLT Ravintovalmentaja®
040 520 8349
tiina@ravintovalmennusolo.fi
www.ravintovalmennusolo.fi

Vilma Kohonen
Ravintovalmentaja
Vilman Ravintovinkit
0400 457 034
vilman.ravintovinkit@gmail.com
www.vilmanravintovinkit.fi
www.aineenvaihdunta.fi

Anni Puustinen
Diplomiravintoneuvoja
Ravintotaika
0400 803 885
annipuu@ravintotaika.fi
www.ravintotaika.com

Tarja Vaarala
FLT Ravintovalmentaja®
044 021 0459
tarja@tarjavaarala.fi
www.tarjavaarala.fi
 

TUUSULA

Taru Määttänen
Diplomiravintoneuvoja
045 866 1970
taru.maattanen4@gmail.com

Anna Tervo
Diplomiravintoneuvoja
050 529 8911
anna(at)naturanna.fi
www.naturanna.fi
 

VANTAA

Niina Finne-Hyttinen
Diplomiravintoneuvoja
040 770 0278
niina.finne@gmail.com
www.facebook.com/eternalhealth2020

Leena Järvinen
Dipl.ravintoterapeutti
Leenan Terveys & Tasapaino Oy
040 502 6684
leena@terveysjatasapaino.fi
www.terveysjatasapaino.fi

Taru Määttänen
Diplomiravintoneuvoja
045 866 1970
taru.maattanen4@gmail.com

Katriina Paukonoja
Dipl.ravintoterapeutti
Natural health & wellness
050 524 9146
katriina@naturalhealth.fi
www.naturalhealth.fi

Sanna Peiponen
Dipl.ravintoterapeutti
Sansol Oy
044 218 3444
info(at)sansol.fi
www.sansol.fi
 

VIROLAHTI

Tarja Lehtinen
Hyvän olon eväät
040 960 2460
tarja.lehtinen@hyvanolonevaat.fi
www.hyvanolonevaat.fi