Suomen Ravintoterapiayhdistyksen ravitsemusasiantuntijat ovat ravitsemuksen ammattilaisia.
Koulutuksemme kesto on 2 - 3,5 vuotta sisältäen kliinisen harjoittelun. Koulutuksessa yhdistyvät moderniin
lääke- ja ravitsemustieteeseen pohjautuva tietämys sekä perinteisten ja hyviksi havaittujen luontaislääketieteen
hoitomenetelmien tuntemus.

Opintoihin kuuluu mm. lääketieteen, ravitsemustieteen, biokemian ja luontaislääketieteen opintoja.
Opettajina ovat alan arvostetut kotimaiset ja ulkomaiset asiantuntijat. Teoreettisia opintoja täydennetään asiakasharjoittelulla opintojen loppuvaiheessa. Koulutuksemme kattaa Luonnonlääketieteen Keskusliiton koulutusvaatimukset. Yhdistyksemme jäseninä on tällä hetkellä seuraavista koulusta valmistuneita ravitsemuksen ammattilaisia: Suomen Terveysopisto Salus ja Pro Health.

Ammattilaisillamme on käytettävissään alan tuorein tieto ja menetelmät. Yhdistys seuraa tiiviisti alan kehitystä,
välittää tietoa jäsenilleen sekä järjestää koulutuksia ammatilliseen kehittymiseen. Koska ala kehittyy kovaa vauhtia
etenkin Yhdysvalloissa ja Keski-Euroopassa, pyrimme saattamaan tämän tiedon myös suomalaisten asiakkaidemme käyttöön.

ESPOO

Tuija Holmberg
Diplomiravintoneuvoja
Tmi Elämän Siivet (Espoo, Olari)
040 8644 646
tuija.holmberg@gmail.com
www.elamansiivet.fi

Annukka Laurola
Diplomiravintoneuvoja
050 300 1770
laurola.annukka@gmail.com

FORSSA

Tuulikki Heikkilä
Dipl. ravintoneuvoja
info@thravinto.com
050 516 8887
www.THravinto.com

HAMINA

Heli Närvä
Dipl.ravintoneuvoja
050 585 3527
narva.heli@gmail.com

HEINOLA

Eijaliisa Koivu
Dipl. ravintoterapeutti
KOIVUN HYVÄ OLO -hoidot ja ravintoneuvot
045 133 9272
koivu@hyvanolonhoidot.com
www.hyvanolonhoidot.com

HELSINKI

Minna Aapio
Dipl.ravintoneuvoja
Hermostory
044 354 7449
minna.aapio@hermotuskuntoon.fi
www.hermotuskuntoon.fi

Minna Hansen
Dipl. ravintoterapeutti
Hyvän Olon Hansen (Astris klinikka, Forum, Helsinki)
050 409 7015
info@vireysjaharmonia.fi
www.vireysjaharmonia.fi

Anne-Maija Hartman
Dipl. ravintoterapeutti (Helsinki, Lauttasaari)
Ravintoneuvonta Hartman
040 765 9216
www.ravintoneuvonta-hartman.fi

Tanja Hakala
FLT Ravintovalmentaja
Omppupolku (Helsinki, Oulunkylä)
050 562 8885
tanja.hakala@omppupolku.fi
www.omppupolku.fi

Tiina Halko
Dipl. ravintoneuvoja
Ravintoneuvonta Tiina Halko
(Kaivopuisto, Helsinki)
044 555 2995
tiina.halko@outlook.com
www.tiinahalko.fi

Hanna Huttunen
Dipl. ravintoterapeutti
041 510 9621
hanna.huttunen@ravintopolku.fi
www.ravintopolku.fi

Leena Juslenius
Dipl. ravintoterapeutti
Pure Nutrition (Helsinki)
info@purenutrition.fi
www.purenutrition.fi

Eijaliisa Koivu
Dipl. ravintoterapeutti
KOIVUN HYVÄ OLO -hoidot ja ravintoneuvot
(Helsinki, keskusta)
045 133 9272
koivu@hyvanolonhoidot.com
www.hyvanolonhoidot.com

Johanna Lammi
(Helsinki, Kruununhaka)
Dipl.ravintoneuvoja
johanna@onebite.fi
www.onebite.fi
www.dolife.fi

Cecilia Portnoj
Mommy&Me
Dipl.ravintoneuvoja
044 244 9466
hello@lagomhealth.fi
www.lagomhealth.fi

Annamari Seilola
Diplomiravintoterapeutti
046 654 2653
annamari@holistinenravintoterapia.com
www.holistinenravintoterapia.com

Inkeri Tuikkala
Dipl. ravintoterapeutti
Villa Lumona Oy (Helsinki, ydinkeskusta)
050 446 9876
inkeri.tuikkala@villalumona.fi
www.villalumona.fi

Maarit Uusiheimala-Komulainen
FLT- ravintovalmentaja®
Ravintovalmennus Uusituuli (Helsinki, Munkkiniemi)
044 577 8749
ravintovalmennus@uusituuli.com
www.uusituuli.com

Pirre Viljanen
Dipl.ravintoneuvoja
Pieni Siivenisku (Helsinki, keskusta)
040 524 9813
asiakaspalvelu@pienisiivenisku.fi
http://pienisiivenisku.fi

 

 

 

 

HYVINKÄÄ

Eija Rahkonen
Dipl.ravintoneuvoja
045 321 3563
eijarahkonen10@gmail.com

Nina Saine
Diplomiravintoterapeutti
ninni@nimda.fi
jalkeilla.blogspot.com

Pirre Viljanen
Diplomiravintoneuvoja
Pieni Siivenisku
040 524 9813
asiakaspalvelu@pienisiivenisku.fi
http://pienisiivenisku.fi

HÄMEENLINNA

Tuulikki Heikkilä
Diplomiravintoneuvoja
050 516 8887
info@thravinto.com
www.THRavinto.com

JÄRVENPÄÄ

Hanna Hiltunen
Diplomiravintoneuvoja
Tmi Hanna Hiltunen
045 690 8522
info@hannahiltunen.fi
www.hannahiltunen.fi

Sanna Peiponen
Dipl. ravintoterapeutti
Sansol Oy
044 218 3444
sanna.peiponen@sansol.fi
www.sansol.fi

Susa Hanyi
Ravintoneuvonta S. Hanyi
Dipl. ravintoterapeutti
050 523 3465
ravintoneuvontashanyi@gmail.com
www.omenapaivassa.fi
www.nordiclabs.fi

Krista Kukk
Dipl.ravintoneuvoja
045 632 7879
www.evicenna.fi

KEMI

Pauliina Kasala
FLT Ravintovalmentaja-opiskelija
0406646788
info.paukas@gmail.com

KERAVA

Tarja Malvila
Diplomiravintoneuvoja
040 500 8688
tarja@malvila.fi
www.tarjamalvila.fi

Tarja Tuuli-Dammert
Dipl. ravintoterapeutti
TTplus Oy
050 307 0670
tarja.tuuli@ttplus.fi
www.ttplus.fi
www.tasapainottajat.com

KLAUKKALA (NURMIJÄRVI)

Dipl.ravintoneuvoja
Katja Salomäki
Ravintopoli
040 729 3162
info@ravintopoli.fi
www.ravintopoli.fi

KOTKA

Maarit Uusiheimala-Komulainen
FLT- ravintovalmentaja®
044 577 8749
ravintovalmennus@uusituuli.com
www.uusituuli.com

KUOPIO

Kirsi Niska
Diplomiravintoterapeutti, ETM
Eloravinto
050 330 3620
niskakirsi@gmail.com
www.eloravinto.fi

LAHTI

Hanna Hiltunen
Diplomiravintoneuvoja
Tmi Hanna Hiltunen
045 690 8522
info@hannahiltunen.fi
https://www.facebook.com/ToiminimiHannaHiltunen/

Solja Kemppi
Diplomiravintoneuvoja
Health by Solja
050 911 8284
solja@healthbysolja.com
www.healthbysolja.com

 

LEMPÄÄLÄ

Hanna Painokallio
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Hanna Painokallio
040 665 0855
info@ravintopainokallio.fi
www.ravintopainokallio.fi

 

LIETO

Milja Kallio
Dipl. ravintoneuvoja
Ravintoneuvonta Milja Kallio
044 370 8846
milja.kallio@gmail.com
www.miljakallio.com

LOHJA

Mia Paaso
Dipl. ravintontoterapeutti
Hyvinvointi Olotila
050 303 0930
miapaaso@gmail.com
www.olo-tila.fi

LOPPI

Tarja Leino
Ravintoterapia Tarja Leino
Dipl. ravintoneuvoja
040 574 0812
tarja.leino@pp.inet.fi
www.ravintoterapia.auttaa.fi

MÄNTSÄLÄ

Sari Pernu
Dipl. ravintoneuvoja
RavinTosiAsiaa
040 763 4983
sari.pernu@gmail.com
www.ravintosiasiaa.com

NOKIA

Susanna Rinne
Hyvinvointihoitola FREYA
045 355 8399
info@hoitolafreya.com
www.hoitolafreya.com

Sirpa Hautanen
Dipl.ravintoterapeutti
040 060 4708
sirpa.ravintoneuvonta@gmail.com
www.ravintoneuvonta.fi

NUMMELA

Anu Bouquet
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Eliksiiri
045 8080 190
info@ravintoeliksiiri.fi
www.ravintoeliksiiri.fi

OULU

Marja Tuulia Lehtinen
Dipl. ravintoterapeutti
040 565 2774
info@breasthealthkitchen.com
www.breasthealthkitchen.com

 

PARAINEN

Tiina Jakobsson
FLT ravintovalmentaja
040 520 8349
tiina@ravintovalmennusolo.fi
www.ravintovalmennusolo.fi

PORVOO

Eeva-Maria Varpio
Dipl. ravintoterapeutti
Ravintoterapia Evita
044 450 2205
info@ravintoevita.fi
www.ravintoevita.fi

ROVANIEMI

Marja Tuulia Lehtinen
Dipl. ravintoterapeutti
040 565 2774
info@breasthealthkitchen.com
www.breasthealthkitchen.com

SIPOO

Tarja Malvila
Diplomiravintoneuvoja
040 500 8688
tarja@malvila.fi
www.tarjamalvila.fi

 TAMPERE

Sirpa Hautanen
Dipl.ravintoterapeutti
040 060 4708
sirpa.ravintoneuvonta@gmail.com
www.ravintoneuvonta.fi

Minna Korhonen
FLT Ravintovalmentaja
050 328 7437
mivita@elisanet.fi
www.mivita.fi

Anne Rajala
Dipl.ravintoneuvoja
Kauneus- ja Terveyspalvelu
040 549 1191
annemaria.rajala@kolumbus.fi
www.annerajala.fi

Nina Saine
Diplomiravintoneuvoja
ninni@nimda.fi
jalkeilla.blogspot.com

Hanna Painokallio
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Hanna Painokallio
040 665 0855
info@ravintopainokallio.fi
www.ravintopainokallio.fi

TORNIO

Pauliina Kasala
FLT Ravintovalmentaja-opiskelija
0406646788
info.paukas@gmail.com

TURKU

Päivi Haarte
Diplomiravintoterapeutti
Ravintoneuvonta PH-balanssi
0400 918 885
info@phbalanssi.fi
www.phbalanssi.fi

Tiina Jakobsson
FLT Ravintovalmentaja040 5208349
tiina@ravintovalmennusolo.fi
www.ravintovalmennusolo.fi

Milja Kallio
Diplomi ravintoneuvoja
Ravintoneuvonta Sparkling Mind
044 370 8846
milja.kallio@sparklingmind.fi
www.sparklingmind.fi

Vilma Kohonen
FLT Ravintovalmentaja ®
Vilman Ravintovinkit
0400 457 034
vilman.ravintovinkit@gmail.com
www.vilmanravintovinkit.fi
www.aineenvaihdunta.fi

TUUSULA

Anna Tervo
Dipl. ravintoneuvoja
050 529 8911
anna(at)naturanna.fi
www.naturanna.fi

VANTAA

Leena Järvinen
Dipl.ravintoterapeutti
Leenan Terveys & Tasapaino Oy
040 502 6684
leena@terveysjatasapaino.fi
www.terveysjatasapaino.fi

Sanna Peiponen
Dipl. ravintoterapeutti
Sansol Oy
044 218 3444
info(at)sansol.fi
www.sansol.fi

VIROLAHTI

Tarja Lehtinen
Hyvän olon eväät
040 960 2460
tarja.lehtinen@hyvanolonevaat.fi
www.hyvanolonevaat.fi

 

Otathan huomioon, että monet asiantuntijoistamme tekevät myös etäkonsultaatioita puhelimitse tai Skypellä.