Suomen Ravintoterapiayhdistyksen ravitsemusasiantuntijat ovat ravitsemuksen ammattilaisia.
Koulutuksemme kesto on 2 - 3,5 vuotta sisältäen kliinisen harjoittelun. Koulutuksessa yhdistyvät moderniin
lääke- ja ravitsemustieteeseen pohjautuva tietämys sekä perinteisten ja hyviksi havaittujen luontaislääketieteen
hoitomenetelmien tuntemus.

Opintoihin kuuluu mm. lääketieteen, ravitsemustieteen, biokemian ja luontaislääketieteen opintoja.
Opettajina ovat alan arvostetut kotimaiset ja ulkomaiset asiantuntijat. Teoreettisia opintoja täydennetään asiakasharjoittelulla opintojen loppuvaiheessa. Koulutuksemme kattaa Luonnonlääketieteen Keskusliiton koulutusvaatimukset. Yhdistyksemme jäseninä on tällä hetkellä seuraavista koulusta valmistuneita ravitsemuksen ammattilaisia: Suomen Terveysopisto Salus ja Pro Health.

Ammattilaisillamme on käytettävissään alan tuorein tieto ja menetelmät. Yhdistys seuraa tiiviisti alan kehitystä,
välittää tietoa jäsenilleen sekä järjestää koulutuksia ammatilliseen kehittymiseen. Koska ala kehittyy kovaa vauhtia
etenkin Yhdysvalloissa ja Keski-Euroopassa, pyrimme saattamaan tämän tiedon myös suomalaisten asiakkaidemme käyttöön.

ASIKKALA

Satu Sällinen
Dipl. ravintoneuvoja
040 1978988
satu@sadunravintoneuvonta.fi
www.sadunravintoneuvonta.fi

ESPOO

Liisi Hirva
FLT Ravintovalmentaja
Proaurea
050 502 8199
marketta.hirva@luukku.com
www.proaurea.fi

Annukka Laurola
Diplomiravintoneuvoja
050 300 1770
laurola.annukka@gmail.com

FORSSA

Tuulikki Heikkilä
Diplomiravintoneuvoja
THRAVINTO
050 516 8887
tuulikki.heikkila@thravinto.fi
www.THravinto.fi

HAMINA

Heli Närvä
Dipl.ravintoneuvoja
050 585 3527
narva.heli@gmail.com

HEINOLA

Eijaliisa Koivu
Dipl. ravintoterapeutti
KOIVUN HYVÄ OLO -hoidot ja ravintoneuvot
045 133 9272
koivu@hyvanolonhoidot.com
www.hyvanolonhoidot.com

HELSINKI

Minna Hansen
Dipl. ravintoterapeutti
Hyvän Olon Hansen (Astris klinikka, Forum, Helsinki)
050 409 7015
info@vireysjaharmonia.fi
www.vireysjaharmonia.fi

Anne-Maija Hartman
Dipl. ravintoterapeutti (Helsinki, Lauttasaari)
Ravintoneuvonta Hartman
040 765 9216
www.ravintoneuvonta-hartman.fi

Tanja Hakala
FLT Ravintovalmentaja
Omppupolku (Helsinki, Oulunkylä)
050 562 8885
tanja.hakala@omppupolku.fi
www.omppupolku.fi

Hanna Huttunen
Dipl. ravintoterapeutti
041 510 9621
hanna.huttunen@ravintopolku.fi
www.ravintopolku.fi

Päivi Jalasvirta
Dipl. Ravintoterapeutti
T:mi BeneChi
0400423837
Info@benechi.fi

Leena Juslenius
Dipl. ravintoterapeutti
Pure Nutrition (Helsinki)
info@purenutrition.fi
www.purenutrition.fi

Minna Karinen
Dipl.ravintoneuvoja
Kauneus- ja Hyvinvointipiste Pastelli
(Alppila, Helsinki)
045 138 8882
minna@kauneuspastelli.fi
www.kauneuspastelli.fi

Eijaliisa Koivu
Dipl. ravintoterapeutti
KOIVUN HYVÄ OLO -hoidot ja ravintoneuvot
(Helsinki, keskusta)
045 133 9272
koivu@hyvanolonhoidot.com
www.hyvanolonhoidot.com

Johanna Lammi
(Helsinki, Kruununhaka)
Dipl.ravintoneuvoja
johanna@onebite.fi
www.onebite.fi
www.dolife.fi

Cecilia Portnoj
Mommy&Me
Dipl.ravintoneuvoja
044 244 9466
hello@lagomhealth.fi
www.lagomhealth.fi

Annamari Seilola
Diplomiravintoterapeutti
046 654 2653
annamari@holistinenravintoterapia.com
www.holistinenravintoterapia.com

Nina Stenitzer
Dipl. Ravintoneuvoja
(Helsinki, Munkkiniemi)
040 4115019
nina.stenitzer@linguasense.fi

Inkeri Tuikkala
Dipl. ravintoterapeutti
Villa Lumona Oy (Helsinki, ydinkeskusta)
050 446 9876
inkeri.tuikkala@villalumona.fi
www.villalumona.fi

Maarit Uusiheimala-Komulainen
FLT- ravintovalmentaja®
Ravintovalmennus Uusituuli (Helsinki, Munkkiniemi)
044 577 8749
ravintovalmennus@uusituuli.com
www.uusituuli.com

 

 

 

 

HYVINKÄÄ

Taru Määttänen
Diplomiravintoneuvoja
045 866 1970
taru.maattanen@suomi24.fi

Eija Rahkonen
Dipl.ravintoneuvoja
045 321 3563
eijarahkonen10@gmail.com

Nina Saine
Diplomiravintoterapeutti
ninni@nimda.fi
jalkeilla.blogspot.com

 

HÄMEENLINNA

Tuulikki Heikkilä
Diplomiravintoneuvoja
THRAVINTO
050 516 8887
tuulikki.heikkila@thravinto.fi
www.THravinto.fi

JÄRVENPÄÄ

Hanna Hiltunen
Diplomiravintoneuvoja
Tmi Hanna Hiltunen
045 690 8522
info@hannahiltunen.fi
www.hannahiltunen.fi

Sanna Peiponen
Dipl. ravintoterapeutti
Sansol Oy
044 218 3444
sanna.peiponen@sansol.fi
www.sansol.fi

Susa Hanyi
Ravintoneuvonta S. Hanyi
Dipl. ravintoterapeutti
050 523 3465
ravintoneuvontashanyi@gmail.com
www.omenapaivassa.fi
www.nordiclabs.fi

 

KEMI

Pauliina Kasala
Ravintovalmentaja
0406646788
info.paukas@gmail.com

KERAVA

Tarja Tuuli-Dammert
Dipl. ravintoterapeutti
TTplus Oy
050 307 0670
tarja.tuuli@ttplus.fi
www.ttplus.fi
www.tasapainottajat.com

KLAUKKALA (NURMIJÄRVI)

Dipl.ravintoneuvoja
Katja Salomäki
Ravintopoli
040 729 3162
info@ravintopoli.fi
www.ravintopoli.fi

KOTKA

Maarit Uusiheimala-Komulainen
FLT- ravintovalmentaja®
044 577 8749
ravintovalmennus@uusituuli.com
www.uusituuli.com

LAHTI

Liisi Hirva
FLT Ravintovalmentaja
Proaurea
050 502 8199
marketta.hirva@luukku.com
www.proaurea.fi

Solja Kemppi
Diplomiravintoneuvoja
Health by Solja
050 911 8284
solja@healthbysolja.com
www.healthbysolja.com

Mirka Kuparinen
FLT Ravintovalmentaja®
MyOnni (Lahti, Hollola)
040 149 3511
mirkakuparinen1@gmail.com
www.myonni.fi

Sari Pernu
Diplomiravintoneuvoja
RavinTosiAsiaa
(Arte-lääkärikeskus)
045 7876 1566
sari.pernu@gmail.com
www.ravintosiasiaa.com

LEMPÄÄLÄ

Hanna Painokallio
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Hanna Painokallio
040 665 0855
info@ravintopainokallio.fi
www.ravintopainokallio.fi

 

LOHJA

Mia Paaso
Dipl. ravintoterapeutti
Hyvinvointi Olotila
050 303 0930
miapaaso@gmail.com
www.olo-tila.fi

LOPPI

Tarja Leino
Ravintoterapia Tarja Leino
Dipl. ravintoneuvoja
040 574 0812
tarja.leino@pp.inet.fi
www.ravintoterapia.auttaa.fi

MÄNTSÄLÄ

Sari Pernu
Diplomiravintoneuvoja
RavinTosiAsiaa
045 7876 1566
sari.pernu@gmail.com
www.ravintosiasiaa.com

NOKIA

Susanna Rinne
Hyvinvointihoitola FREYA
045 355 8399
info@hoitolafreya.com
www.hoitolafreya.com

Sirpa Hautanen
Dipl.ravintoterapeutti
040 060 4708
sirpa.ravintoneuvonta@gmail.com
www.ravintoneuvonta.fi

NUMMELA

Anu Bouquet
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Eliksiiri
045 8080 190
info@ravintoeliksiiri.fi
www.ravintoeliksiiri.fi

NURMIJÄRVI

Taru Määttänen
Diplomiravintoneuvoja
045 866 1970
taru.maattanen@suomi24.fi

OULU

Marja Tuulia Lehtinen
Dipl. ravintoterapeutti
040 565 2774
info@breasthealthkitchen.com
www.breasthealthkitchen.com

 

PARAINEN

Tiina Jakobsson
FLT ravintovalmentaja
040 520 8349
tiina@ravintovalmennusolo.fi
www.ravintovalmennusolo.fi

PORVOO

Eeva-Maria Varpio
Dipl. ravintoterapeutti
Ravintoterapia Evita
044 450 2205
info@ravintoevita.fi
www.ravintoevita.fi

ROVANIEMI

Marja Tuulia Lehtinen
Dipl. ravintoterapeutti
040 565 2774
info@breasthealthkitchen.com
www.breasthealthkitchen.com

SYSMÄ

Sari Pernu
Diplomiravintoneuvoja
RavinTosiAsiaa
(Arte-lääkärikeskus)
045 7876 1566
sari.pernu@gmail.com
www.ravintosiasiaa.com

 

 TAMPERE

Sirpa Hautanen
Dipl.ravintoterapeutti
040 060 4708
sirpa.ravintoneuvonta@gmail.com
www.ravintoneuvonta.fi

Minna Korhonen
FLT Ravintovalmentaja
050 328 7437
mivita@elisanet.fi
www.mivita.fi

Elviira Krebber
Diplomiravintoneuvoja
So Simple Oy
050 4837554
elviira@low-carbsosimple.com
www.lowcarbsosimple.com

Hanna Kuosmanen
Ravintoneuvoja
0407579142
hanna.kuosmanen@protonmail.com

Nina Saine
Diplomiravintoneuvoja
ninni@nimda.fi
jalkeilla.blogspot.com

Hanna Painokallio
Dipl.ravintoterapeutti
Ravintoterapia Hanna Painokallio
040 665 0855
info@ravintopainokallio.fi
www.ravintopainokallio.fi

TORNIO

Pauliina Kasala
Ravintovalmentaja
0406646788
info.paukas@gmail.com

 

TURKU

Päivi Haarte
Diplomiravintoterapeutti
Ravintoneuvonta PH-balanssi
0400 918 885
info@phbalanssi.fi
www.phbalanssi.fi

Tiina Jakobsson
FLT Ravintovalmentaja040 5208349
tiina@ravintovalmennusolo.fi
www.ravintovalmennusolo.fi

Vilma Kohonen
FLT Ravintovalmentaja ®
Vilman Ravintovinkit
0400 457 034
vilman.ravintovinkit@gmail.com
www.vilmanravintovinkit.fi
www.aineenvaihdunta.fi

Tarja Vaarala
FLT Ravintovalmentaja ®
044 0210 459
tarja@tarjavaarala.fi
www.tarjavaarala.fi

TUUSULA

Taru Määttänen
Diplomiravintoneuvoja
045 866 1970
taru.maattanen@suomi24.fi

Anna Tervo
Dipl. ravintoneuvoja
050 529 8911
anna(at)naturanna.fi
www.naturanna.fi

VANTAA

Leena Järvinen
Dipl.ravintoterapeutti
Leenan Terveys & Tasapaino Oy
040 502 6684
leena@terveysjatasapaino.fi
www.terveysjatasapaino.fi

Taru Määttänen
Diplomiravintoneuvoja
045 866 1970
taru.maattanen@suomi24.fi

Katriina Paukonoja
Diplomiravintoterapeutti
Natural health & wellness
050 524 9146
katriina@naturalhealth.fi
www.naturalhealth.fi

Sanna Peiponen
Dipl. ravintoterapeutti
Sansol Oy
044 218 3444
info(at)sansol.fi
www.sansol.fi

VIROLAHTI

Tarja Lehtinen
Hyvän olon eväät
040 960 2460
tarja.lehtinen@hyvanolonevaat.fi
www.hyvanolonevaat.fi

 

Otathan huomioon, että monet asiantuntijoistamme tekevät myös etäkonsultaatioita puhelimitse tai Skypellä.